W ostatnim projecie musiałem stworzyć dwa pola typu select, gdzie wartości dostępne w drugim polu były zależne od wybranej opcji w pierwszego pola select. Sztandarowym przykładem może tutaj być lista województw + lista miejscowości w ramach wybranego województwa.

Sytuacja wygląda tak, że mamy pierwsze pole typu select:

$voivodeship= new Zend_Form_Element_Select( 'voivodeship' );
$voivodeship->setLabel( 'Województwo')
 ->setAttrib( 'onchange', 'reloadCities(this)' )
 ->setRequired( true )
 ->addMultiOptions( SmartGroup_Model_Voivodeship::getVoivodeshipsList);

Jak więc widać w polu tym umieszczony jest handler eventu “onchange”, który spowoduje wczytanie listy miast dla wybranego województwa i wstawienie ich do drugiego pola typu select, które jest zdefiniowane następująco:

$city= new Zend_Form_Element_Select( 'city' );
$city->setLabel( 'Miasto')

Nie będę przestawiał tutaj całej logiki stojącej za wczytaniem listy miast i wstawieniem ich do drugiego select’a, bo nie to jest przedmiotem wpisu.
Chciałem zwrócić uwagę na jedną kwestię, z którą zapewne się spotkamy dokonując submitowania tak zdefiniowanego formularza. Otóż otrzymamy wówczas błąd walidacji pola city o treści: “‘%value%’ was not found in the haystack“. Dlaczego on się pojawia, skoro nie mamy ustawionego żadnego walidatora dla tego pola. Otóż pole typu Zend_Form_Element_Select domyślnie posiada dodany walidator InArray. Jak więc nie trudno zuważyć walidator sprawdza, czy wartość danego elementu, która została zasubmitowana znajduje się na liście wartości, z którymi zostało zainicjowane dane pole. W przypadku wartości dodawanych javascriptem oczywiście warunek ten nie zostanie spełniony.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest metoda setRegisterInArrayValidator, która pozwala nam deaktywować walidator InArray. Wystarczy więc dodać następującą linię do definicji pola city:

$city->setRegisterInArrayValidator(false);

Spowoduje to deaktywację domyślnego walidatora i pozbycie się tego błędu.

Zend_Form_Element_Select – wstawianie wartości za pomocą AJAX i błąd “‘value’ was not found in the haystack”
Tagged on:                 

2 thoughts on “Zend_Form_Element_Select – wstawianie wartości za pomocą AJAX i błąd “‘value’ was not found in the haystack”

 • 2012-04-19 at 19:47
  Permalink

  Tym sposobem jedynie wyłączamy całkowicie pewną linię obrony, a czy jest możliwość dodania dynamicznie wartości do “stosu” doswolonych podczas pobierania AJAX’em wartości do drugiego select’a?

  Reply
  • 2012-04-25 at 21:34
   Permalink

   Przy walidacji przed sprawdzeniem calego formularza sprawdzic trzeba element od ktorego zalezna jest zawartosc select’a i jesli jest on poprawny dodac do elementu to co powinno tam byc i mozna wtedy spokojnie zwalidowac caly formularz.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.