Korzystając z PhpStorm już przy podstawowej instalacji uzyskujemy całkiem spory pakiet pluginów, który ułatwia nam codzienną pracę.
W serii wpisów poświęconych pluginom PhpStorm będę chciał przedstawić pokrótce pluginy, które nie są domyślnie instalowane, a wprowadzają dodatkowe usprawnienia pracy.

Instalacja dodatkowych pluginów

Po uruchomieniu PhpStorm przechodzimy do ustawień (File -> Settings lub Ctrl+Alt+S) i w otwartym oknie dialogowym przechodzimy do zakładki plugins.

Ekran zarządzania pluginami:

PhpStorm - pluginy

W oknie tym widzimy listę wszystkich zainstalowanych pluginów dostępnych w naszej instalacji PhpStrom. Po kliknięciu w dany plugin uzyskamy jego opis w prawej części okna. Aby przejść do instalacji pluginów mamy dwie opcje – albo pobierzemy je ze strony z pluginami dla PhpStorm, albo poprzez nasze IDE przeglądniemy repozytorium dostępnych pluginów (przycisk Browse repositories). Opiszę tutaj instalację poprzez IDE, gdyż wydaje mi się być szybsza i przyjemniejsza. Po kliknięciu w przycisk Browse repositiories wyświetla nam się lista dostępnych pluginów w lewej części okna. Prawa część okna będzie zawierała opis pluginu, gdy zostanie zaznaczony na liście. Dzisiejszy wpis poświęcę pluginowi o nazwie Key Promoter, więc właśnie ten plugin będziemy instalować. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na nazwę pluginu zobaczymy menu kontekstowe, z którego wybieramy opcję Download and Instal.

PhpStorm - instalacja plugina

Po wybraniu tej opcji zostajemy zapytani czy na pewno chcemy go zainstalować i po potwierdzeniu plugin jest pobierany. Teraz możemy kliknąć OK i zamknąć okno Browse repositories i kliknąć OK w oknie Settings. W celu dokonania instalacji pluginu niezbędne jest ponowne uruchomienie naszego IDE, co ułatwia nam okienko dialogowe. Po ponownym uruchomieniu PhpStorm możemy się cieszyć nowym pluginem.

Key Promoter

Pora jednak zająć się naszym pluginem. Korzystając z IDE możemy wiele opcji sobie wyklikać myszką podczas pracy. Jednak jak pewnie większość z nas wie – każdorazowe oderwanie rąk od klawiatury powoduje stratę czasu, szczególnie wtedy, gdy mamy gardłowe terminy realizacji projektów. O wiele wydajniejsza jest praca, gdy możemy wykonać poszczególne operacje korzystając z skrótów klawiaturowych. Nauczenie się ich jest jednak czasochłonne i nigdy nie wiadomo jakie skróty są warte poznania – szczególnie na początku pracy z IDE.
I tu właśnie z pomocą przychodzi nam Key Promoter, który analizuje nasze poczynania w trakcie pracy – szczególnie wszelkiego rodzaju operacje wykonywane myszką. I gdy tylko wykryje, że jakaś operacja może być wykonana poprzez skrót klawiszowy zamiast dokonanego właśnie kliknięcia – wyświetla nam stosowną pomoc – tak jak to jest na screenie poniżej.

PhpStorm plugins - Key Promoter w akcji

Dodatkową opcją jest zliczanie ile razy kliknęliśmy w daną opcję. Gdy zobaczymy tam jakąś dużą wartość, będzie to z pewnością sygnał, że warto się zaznajomić z danym skrótem.

Prawda, że fajne i przydatne?

PhpStorm – przydatne pluginy #1
Tagged on:             

One thought on “PhpStorm – przydatne pluginy #1

  • 2012-01-25 at 16:16
    Permalink

    Byłoby idealnie, jakby jeszcze analizował, jakie (krótkie) fragmenty kodu wpisujemy najczęściej i po przekroczeniu pewnej wartości zalecał utworzenie live template.
    Sam używam storma, mimo, że bezpłatne IDE mają prawie takie same możliwości. Z jakiegoś powodu jest dla mnie “wygodniejszy” i bardziej przejrzysty.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.