Dodawanie kolejnej wersji językowej do sklepu opartego o Magento przedstawię na przykładzie wersji angielskiej. Zakładam, że mamy dostępną podstawową instancję sklepu w języku polskim ze zdefiniowaną główną kategorią sklepu.

 1. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do Panelu administracyjnego.
 2. Z górnego menu wybieramy “System > Manage stores”
 3. Klikamy przycisk “Create Website”
 4. Wprowadzamy nazwę strony np. “Angielski”, przypisujemy unikalny kod dla naszej strony np. “eng” i zapamiętujemy ten kod, ponieważ przyda nam się później
 5. Gdy zmiany dotyczące strony są wprowadzone, klikamy przycisk “Create shop”
 6. Wybieramy teraz z pola select stronę, którą właśnie stworzyliśmy (Angielski), wybieramy główną kategorię sklepu i wprowadzamy nazwę dla sklepu, np. “Sklep angielski”
 7. Kolejnym krokiem jest stworzenie widoku dla sklepu. W tym celu klikamy “Create view”, wybieramy z selecta sklep, który właśnie stworzyliśmy (Sklep angielski), wprowadzamy kod dla sklepu, np. sklep_en i upewniamy się, że widok jest aktywny
 8. Teraz przechodzimy do zakładki “System > Configuration”, gdzie zdefiniujemy adresy naszego nowego sklepu.
 9. W lewym górnym roku zmieniamy zakładkę Scope, aby wskazywała na nasz sklep, który właśnie stworzyliśmy.
 10. Przechodzimy do zakładki Web i rozwijamy sekcje związane z konfiguracją adresów witryny (domyślnego i bezpiecznego)
 11. W obu sekcjach odznaczamy checkbox przy opcji wyboru wartości domyślnej przy polach “Base URL”
 12. Teraz wprowadzamy poprawne adresy, np. http://main-url-to-shop.com/en/ i zapisujemy konfigurację
 13. Teraz pora na zmiany w kodzie magento. Przechodzimy do lokalizacji, gdzie jest zainstalowane magento do folderu src/public/shop i tworzymy folder o nazwie takiej, jak kod naszej strony ustawiony w punkcie 4 (“eng”)
 14. Kopiujemy wszystkie pliki .htaccess i index.php z katalogu src/public/shop do src/public/shop/eng i otwieramy index.php do edycji
 15. W pliku index.php zmieniamy nastepujące wpisy:
  "define('MAGENTO_ROOT', getcwd() . '/../../../magento');"
  

  Tutaj trzeba dodać przejście o jeden poziom wyżej, ponieważ w tej chwili plik index.php jest w podkatalug eng.

  Ponadto ustawiamy jeszcze poprawnie zmienne:

  $mageRunCode = 'eng';
  $mageRunType = 'store';
  

  i zapisujemy zmiany.

 16. Kolejny krok to przejście do lokacji, gdzie mamy zdefiniowane pliki z tłumaczeniami dla naszego sklepu. W moim przypadku jest to: /src/magento/app/design/frontend/smartgroup/v1/locale i wewnątrz plik translate.csv. Tworzymy tam folder odpowiadający definicji locale dla nowej wersji językowej – w tym przypadku “en_EN” i po dokonaniu stosownych tłumaczeń zapisujemy tam plik translate.csv dla języka angielskiego.
 17. Teraz jeszcze pozostaje poinformować magento gdzie znajdują się dodatkowe zasoby związane ze sklepem oraz z jakiej wersji layoutu ma korzystać w przypadku wersji anglojęzycznej. Jeżeli wszystko ma pozostać takie samo, najlepiej w Panelu administracyjnym, w sekcji System > Configuration > Web dla nowej wersji językowej odpowiednio skonfigurować ścieżki: Base Skin URL, Base Media URL oraz Base JavaScript URL na podstawową ścieżkę naszego sklepu (czyli bez dodanego “en”, a więc: http://main-url-to-shop.com/skin/, http://main-url-to-shop.com/media/, http://main-url-to-shop.com/js/). Jeżeli natomiast mamy zdefiniowany własny layout, należy w zakładce Design ustawić Current Package Name (w moim przypadku smartgroup) oraz wypełnić odpowiednio pola Templates, Skin oraz Layout (w moim przypadku “v1”).
 18. Ostatni krok to zainstalowanie paczki z tłumaczeniami domyślnych treści magento. Przechodzimy w tym celu do System > Magento Connect > Magento Connect Manager. W polu ścieżki do nowego roszerzenia wprowadzamy następujący url dla wersji angielskiej: http://connect20.magentocommerce.com/community/Locale_Mage_community_en_EN i klikamy Instaluj
 19. Teraz pozostaje jeszcze odświeżenie wszystkich cache’y i cieszymy się nową wersją językową naszego sklepu
Magento – dodawanie kolejnej wersji językowej
Tagged on:             

One thought on “Magento – dodawanie kolejnej wersji językowej

 • 2015-01-13 at 20:04
  Permalink

  jak powinnam postepowac, jezeli chce dokladnie na odwrot zrobic, tzn podstawowym jezykiem jest angielski a chce dodac polski jezyk`??

  pozdrawiam serdecznie

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.