Już za niespełna cztery tygodnie odbędzie się kolejna edycja konferencji 4Developers. Konferencja ta przeznaczona jest dla developerów, architektów, testerów i menedżerów projektów informatycznych, a także dla wszystkich, którzy interesują się tematyką związaną z programowaniem, testowaniem i zarządzaniem projektami.

4Developers

Jak co roku konferencja jest podzielona na cztery bloki tematyczne:

  • Java
  • PHP
  • Wydajność i skalowalność
  • Zarządzanie projektami IT

Po zapoznaniu się z agendą muszę przyznać, że wygląda ona bardzo ciekawie i żałuję, że konferencja nie jest dłuższa, ponieważ muszę zdecydować na które wykłady pójść, a z których zrezygnować.

Wydajność i skalowalność

Przede wszystkim zainteresowały mnie tegoroczne wykłady dotyczące Wydajności i skalowalności. Z pewnością posłucham wykładu “Sensowne skalowanie“, którego prelegentem będzie Rowan Merwood. Temat skalowalności jest w ostatnim czasie bardzo popularny, ponieważ powstają i są rozwijane coraz to większe projekty, w których skalowalność jest właśnie kluczową kwestią. Poza tym będzie to z pewnością świetna okazja zamienić kilka słów z Rowanem, z którym miałem przyjemność pracować w jednym z projektów cztery lata temu.
Kolejnym ciekawym wykładem poświęconym skalowalności i wydajności będzie “Zabawa w cachowanie i tuning w celu osiągnięcia wysokiej skalowalności“. Przecież z każdym dniem ilość informacji serwowanych przez różnego rodzaju oprogramowanie rośnie, więc zapewnienie szybkości i płynności działania nabiera coraz większego znaczenia, tym bardziej, że zwykle idzie to w parze z obniżeniem obciążenia systemów informatycznych.

Zarządzanie projektami IT

W tej grupie tematycznej najbardziej zaciekawił mnie wykład “Szacowanie, albo jak wykopać swój własny grób“, który wygłosi także Rowan Merwood. Jako że w codziennej pracy wykorzystuję Scrum, kluczowym elementem jest estymowanie historii zgłaszanych przez Product Ownera. Poprzez dobre poznanie produktu, tła biznesowego estymowanych historii niedoszacowania zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak się zdarzają. Mam nadzieję, że w wykładzie tym Rowan przedstawi, jak jeszcze efektywniej i bezbłędnie dokonywać estymowania historii.

Java

Tutaj liderami są dla mnie dwa wykłady:
Jakość – co zrobić, żeby błędy w kodzie nie zatruwały nam życia? – Uberto Barbini
Dekonstrukcja architektury w czasach kryzysu – Jarek Pałka
Czyli po raz kolejny zagadnienia związane z jakością tworzonego kodu, testowaniem, a także skalowalnością aplikacji. Zobaczymy co prelegenci zaproponują w swoich wykładach i co będę mógł wdrożyć w realizowanych projektach.

PHP

Na końcu kilka słów o interesujących wykładach z grupy PHP. Tutaj moimi liderami są:
Nie zostawaj w tyle:jak dowiedzieć się dzisiaj co jest potrzebne jutro – Stefan Koopmanschap and Joshua Thijssen
Geolokalizacja i mapy z wykorzystanie PHP i MongoDB – Derick Rethans
Z pierwszym wykładem wiążę nadzieje na uzyskanie informacji dotyczących sprawniejszej analizy potrzeb rynku, zleceniodawców, klientów, aby przy projektowaniu aplikacji i implementacji zawsze być krok do przodu i przygotowywać strukturę, która pozwoli na łatwą jej rozbudowę.
Drugi z kolei to temat, który od zawsze mnie interesował, a więc geolokalizacja. Tutaj dodatkowo wzbogacona zagadnieniami z MongoDB. Dzisiaj zapoznałem się tak ogólnie z ideą MongoDB i muszę przyznać, że zaciekawiła mnie ta baza. Być może już niedługo będę miał możliwość przeprowadzić na niej jakieś testy.

Jak więc widać, tematyka 4Developers jest na prawdę bardzo szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie. Obawiam się tylko, że staniecie przed dylematem, przed jakim ja się znalazłem – mianowicie który wykład wybrać, a który nie.

Po konferencji oczywiście zamieszczę na blogu jej podsumowanie, a na razie pozostaje powiedzie: Być może do zobaczenia 🙂

4Developers 2012 – zapowiedź
Tagged on:                 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.